Zaparowane szyby w domu – jak sobie z nimi radzić?

17.01.2022

Parowanie szyb jest procesem naturalnym, jednak niekoniecznie przyjemnym. W niektórych przypadkach może świadczyć o wadach konstrukcyjnych okien. Warto znać przyczyny powstawania pary na oknach i sposoby na skuteczne jej niwelowanie.


Przyczyny parowania okien

Zaparowane szyby w domu, mimo że nie są dużym powodem do zmartwień, mogą znacząco utrudnić codzienne funkcjonowanie. Skraplającą się wewnątrz wodę trzeba często wycierać, aby zapobiec uszkodzeniom innych elementów. O ile parowanie występuje z przyczyn naturalnych, pomocne będą domowe sposoby. Jednak, gdy parowanie występuje pomiędzy szybami okiennymi, może to być spowodowane wadą konstrukcyjną. Dlatego warto zbadać, czemu parują okna w domu.

Parowanie szyb najczęściej można zaobserwować jesienią i zimą. Wynika to ze sporej różnicy temperatur występujących wewnątrz pomierzenia a na zewnątrz. Parowanie może być również związane z gotowaniem lub suszeniem prania w domu. Gdy wilgotność w pomieszczeniu zwiększa się, automatycznie dochodzi do pojawienia się zamglenia na oknach.


Jak poradzić sobie z zaparowanymi szybami?

Na początku należy się zastanowić, co jest przyczyną parowania szyb. Jeżeli ten nieprzyjemny proces związany jest z nieodpowiednią wentylacją, warto zastanowić się nad jej poprawą. Pierwszym krokiem jest sprawdzenie stanu kanałów wywiewnych. To one są kluczowe w prawidłowym odprowadzaniu wilgoci. Kolejnym sposobem wartym wykorzystania jest montaż nawiewników w oknach. Dzięki nim jest możliwość regulacji dopływu świeżego powietrza z zewnątrz. Wywietrzniki pozwalają dostosować poziom pobieranego powietrza do występującej wilgotności w pomieszczeniu. Technicznym sposobem, o którym należy pomyśleć już podczas budowy domu, jest umieszczenie grzejników pod oknami.


Domowe sposoby na zaparowane szyby

Gdy parowanie szyb w domu jest dla Ciebie zbyt uciążliwe, wypróbuj jeden z poniższych sposobów:

  • regularne wietrzenie pomierzenia – w szybki sposób możesz zmieszać świeże powietrze z tym wilgotnym, dzięki czemu para nie będzie się pojawiać,
  • rozszczelnienie okien – mikrouchył lub mikrowentylacja to wyposażenie większości okien. Wystarczy ustawić klamkę w odpowiedniej pozycji, aby szczelina umożliwiała ciągłą wymianę powietrza,
  • wykorzystanie osuszacza powietrza – popularne urządzenie, które mechanicznie usuwa wilgoć z powietrza.


Parowanie szyb od zewnątrz

Występowanie pary od zewnętrznej strony świadczy o bardzo dobrej termoizolacji zamontowanych okien. Przyczyną jest różnica temperatur między szybą a powietrzem. Nie jest to powód do niepokoju ani nie ma konieczności zapobiegania temu zjawisku.


Para między szybami

Ostatnią możliwością jest pojawienie się zamglenia wewnątrz okna, pomiędzy szybami. Jeżeli takie parowanie pojawiło się u Ciebie, jest to sygnał, aby wymienić okna. Prawdopodobną przyczyną będzie wada konstrukcyjna lub po prostu rozszczelnienie skrzydeł pakietu.