Zakup okien – od czego zacząć?

20.10.2022

Zakup okien jest ważną kwestią podczas budowy domu czy remontów. Okno to jeden z podstawowych elementów wyposażenia wnętrz. Powinno chronić dom przed utratą ciepła, zapewnić właściwą wentylację, a także pasować do całego wyposażenia wnętrza. Na co zwrócić uwagę przy zakupie okien, by inwestycja mogła zaliczać się do udanych? Sprawdźmy to.

Nowe okno, czyli jak wybrać właściwy model?

Okna do domu to wybór, który musi zapewnić nam ochronę przed utratą ciepła. Zakup okien jest inwestycją na lata. Przede wszystkim więc należy się właściwie przygotować do ich zakupu. Chcąc kupić dobrze dobrane okna, należy znać ich właściwe wymiary. By komfortowo z nich korzystać, należy wybrać też sposób ich otwierania.

Jakie okna wybrać?

Przy zakupie wybieramy też podział okien. Dużą popularnością cieszą się okna PCV podwójne, które pozwalają na doskonałą aranżację przestrzeni oraz mocne doświetlenie pomieszczeń.
Nowe okno możemy wyposażyć w zabezpieczenia antywłamaniowe, szybę dźwiękoszczelną czy wzmocnione okucia. Zakup okna powinien uwzględniać różne rozwiązania, np. montaż zewnętrznych rolet podtynkowych.

Okna PCV do domu powinniśmy dopasować pod względem grubości oraz szerokości profili.
Kupując nowe okno, warto zastanowić się nad kosztami. Ilość pieniędzy, które chcemy przeznaczyć na zakup, jest kwestią decydującą.

Rodzaje okien – szeroka różnorodność wyboru

Wśród najczęściej wybieranych modeli okien do domu znajdują się:

  • okna PCV (plastikowe),
  • okna aluminiowe,
  •  okna drewniane,
  • – okna z kompozytu.

Najpopularniejsze okna do domu

Szczególną popularnością i uznaniem cieszą się okna PCV do domu oraz okna aluminiowe. Cena to jedna z ich największych zalet. Posiadają budowę komorową. Szerokość ich profili waha się w granicy 60 – 80 mm. Ramy okienne PCV posiadają specjalne wzmocnienia, dzięki czemu są wysoce wytrzymałe. Są jednak mniej stabilne niż okna aluminiowe do mieszkania. Najczęściej okna aluminiowe wykorzystywane są w domach jednorodzinnych. Aluminiowe modele okien są smuklejsze od tych wykonanych z PCV. Aluminium jest materiałem o wyjątkowej plastyczności, dzięki czemu przy jego użyciu możemy tworzyć okna o dowolnych kształtach. Zapewniają także większe ciepło niż ramy plastikowe. Zaznaczyć jednak należy, że cena okien aluminiowych jest wyższa niż w przypadku modeli wykonanych z PCV. Wszystko więc zależy od indywidualnego wyboru.

Nowe okna do domu – podsumowanie

Zakup okien powinien być dokładnie przemyślaną inwestycją. Wybór modeli, które będą dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb i preferencji, pozwoli nam na wieloletnie zadowolenie oraz satysfakcję.