Wymiana okien na nowe – kiedy i dlaczego warto to zrobić?

03.01.2022

Okna w domu stanowią niezwykle ważny element. Dzięki nim nasze pokoje są jasne i oświetlane słońcem, a w cieplejsze dni możemy wpuścić do środka świeże powietrze. W zimie chronią nas przed mrozem, natomiast jesienny deszcz odbija się od zewnętrznego parapetu, nie wpadając do pomieszczenia. W związku z tym okna powinny być wysokiej jakości, aby nie było konieczności częstych napraw. Jednak jak każda rzecz, okna również się zużywają. Kiedy warto zdecydować się na wymianę okien?

Powody do wymiany okien

Wymiana okien to inwestycja na lata. Głównym powodem takiej decyzji jest ich nieprawidłowe funkcjonowanie. Najszybciej zauważalnym problemem jest utrata szczelności. Jeżeli pomimo prawidłowo ustawionych klamek w pomieszczeniu jest chłodno albo między szybami pojawia się zamglenie to znak, że nadszedł czas na zmiany. Najrzadszym powodem jest zniszczenie okien. Wyobraź sobie, że włamywacz postanowił użyć narzędzi i Twoje okno zostało całkowicie rozszczelnione. Taka sytuacja jest mało prawdopodobna, ale jeżeli coś podobnego się wydarzy, należy niezwłocznie złożyć zamówienie na nowe okna.

Korzyści z wymiany okien

Decyzja o montażu nowych okien nie zawsze spowodowana jest nieprawidłowym funkcjonowaniem. Rynek stolarki okiennej ciągle się rozwija. W ofertach producentów można znaleźć systemy 5 lub 6-komorowe. Ze względu na ich bardzo dobrą termoizolacyjność, rachunki za zużytą energię mogą się znacznie obniżyć. Nie zawsze wymiana uszczelek w oknach coś zmieni, a całkowicie nowe ramy i okucia zapewnią maksymalną szczelność.

Nowe możliwości

Efekt wizualny również jest ważny. Kiedyś najczęściej wybierane były białe ramy. Aktualnie istnieje znaczenie więcej możliwości. Dostępne są okleiny imitujące drewno, odcienie szarości, które przypominają aluminium oraz szereg innych kolorów. Remont mieszkania lub odświeżenie wnętrza to również dobry powód do wstawienia nowoczesnych okien.

Kiedy wymienić okna?

Montaż nowych okien wiąże się z kilkugodzinnym lub nawet kilkudniowym przepływem powietrza z zewnątrz do pomieszczenia. Właśnie z tego powodu najlepszą porą roku na takie prace jest wiosna i lato. Zbyt niskie temperatury mogą niekorzystanie wpłynąć na używane materiały, jak i na jakość usług. Praca na otwartym powietrzu przy temperaturze bliskiej zeru to żadna przyjemność.

Złożenie zamówienia

Mimo że demontaż i montaż stolarki okiennej można wykonać w dowolnym momencie, znacznie lepiej zdecydować się na cieplejszą część roku. Należy również pamiętać o wcześniejszym złożeniu zamówienia. Cała realizacja przez profesjonalną firmę może potrwać nawet kilka tygodni, a jeżeli wybrany rodzaj lub kolor okiennic będzie nietypowy, należy liczyć się z nieco dłuższym okresem.