Wymiana okien – ile może kosztować?

20.10.2022

Wymiana okien pozwala nam zadbać o odpowiednią wentylację mieszkania. Bardzo często decydujemy się na nią, aby poprawić wygląd przestrzeni mieszkalnej. Impulsem do wykonania wymiany okien są wysokie rachunki za ogrzewanie lub niewystarczająca wentylacja pomieszczeń. W tym wpisie przyjrzymy się kosztom, jakie należy ponieść, aby wymienić okna.

Demontaż starej stolarki okiennej i montaż nowej

Pierwszym kosztem, jaki będziemy musieli ponieść przy procesie wymiany okien, będzie demontaż starej stolarki okiennej. Najczęściej usługa ta obliczana jest na podstawie metrażu. Jednak niektóre firmy podają koszt demontażu pojedynczego okna. Obecnie ten koszt waha się w granicach 50 zł/m2. Oczywiście ceny będą niższe lub wyższe, w zależności od tego firmy i regionu, w którym mieszkamy.

Koszt wymiany okien – zależny od rodzaju stolarki

Montaż nowych okien wymaga więcej czasu i pracy. W związku z tym ceny są wyższe. Koszt montażu uzależniony jest ponadto od rodzaju stolarki okiennej, jaką chcemy zamontować. Okna dachowe kosztują więcej niż tradycyjne okna rozwierane. Średnie ceny montażu okna rozwieranego oscylują w granicach 80 zł/m2, podczas gdy ceny montażu okien dachowych to około 200 zł/m2.
Należy zaznaczyć, że wymiana okien w bloku na plastikowe będzie znacznie tańsza niż wymiana na stolarkę drewnianą, zwłaszcza jeśli mówimy o wymianie wszystkich okien mieszkania w bloku. 

Co jeszcze wpływa na koszt wymiany okien?

Przy wymianie okien bardzo ważna jest dokładna obróbka otworów okiennych, ponieważ jeśli zostanie zrobione to nieprawidłowo, to nawet najlepsze okna nie będą spełniały swoich zadań, będą nieszczelne. Usługa ta oscyluje od około 40 zł/m2.

Dodatkowym kosztem wymiany okna, jest montaż parapetów wewnętrznych i zewnętrznych, który waha się w granicach 80 zł/m2.

Wiele osób pyta ile kosztuje wymiana okna, jeśli ktoś chce dokonać malowania nowej stolarki okiennej. Tego typu zabieg robimy, aby dostosować okna do specjalnego stylu pomieszczenia. W takim przypadku, przy wymianie okien poniesiemy dodatkowy koszt w wysokości około 60 zł/m2, a może on wzrosnąć nawet do 160 zł/m2 w przypadku okien skrzydłowych.

Ile kosztuje wymiana okien?

Zastanawiasz się, ile kosztuje wymiana okien? Oczywiście to wszystko zależy, chociażby od tego, czy część prac wykonamy sami, czy nie. Możemy zlecić wszystkie prace ekipie montażowej. W ten sposób zyskamy gwarancję, a całą pracą zajmą się profesjonaliści. Co więcej, nie będziemy musieli martwić się starymi oknami – zabierze je firma montażowa. W takim wypadku koszt wymiany okien w przeciętnym dwupokojowym mieszkaniu, gdzie mamy 3-4 okna, będzie nas kosztował około 10 000 zł.

Wymiana okien w domu – jakie to koszty?

Jeśli rozważamy wymianę okien w domu o powierzchni około 20 m2 to powinniśmy zmieścić się w kwocie 20 000 zł. Ceny te dotyczą podstawowych okien z tworzyw sztucznych, białych, z 3 szybowymi oknami zespolonymi.

Firmy specjalizujące się w wymianie okien często na swoich stronach internetowych udostępniają kalkulator wymiany okien. Dzięki niemu jesteśmy w stanie oszacować koszty związane z wymianą stolarki okiennej. Szczegóły ustalimy bezpośrednio z wykonawcami.

Dofinansowanie do wymiany okien

Warto dodać, że dla osób, które pochodzą z gospodarstwa domowego z dochodem do 900 zł na jednego członka lub 1260 zł w gospodarstwie jednoosobowym, przewidziane jest dofinansowanie przez państwo w formie bezzwrotnej dotacji w wysokości maksymalnie do 69 tysięcy złotych.