Rolety zewnętrzne – czy warto je montować?

24.06.2022

Rolety zewnętrzne stały się bardzo popularne. Są wykorzystywane w domach jednorodzinnych, prywatnych budynkach czy też w blokach. Mają sporo zalet, ale czy warto w nie inwestować? Poniżej odpowiadamy na to pytanie.

Roleta zewnętrzna czy wewnętrzna?

Jest to bardzo ważne pytanie, które może pojawić się w głowie każdej osoby stającej przed decyzją o zakupie. Jednak nie ma to większego znaczenia. Zarówno roleta zewnętrzna, jak i wewnętrzna zapewnia te same korzyści. Z tego względu wybór rodzaju zależy od indywidualnych preferencji. Warto przemyśleć kwestie wizualne oraz zwrócić uwagę na zajmowane miejsce. Jeżeli w środku masz kwiaty na parapecie i zasłony, to lepiej wybrać roletę zewnętrzną, która nie będzie kolidować z pozostałymi elementami wystroju.

Czy rolety zewnętrzne zapewniają izolację i oszczędność?

Oczywiście, że tak. Rolety zewnętrzne zapewniają izolację na oknach oraz drzwiach. Dzięki temu pomagają w oszczędzaniu. W jaki sposób? To bardzo proste. Najwięcej ciepła ucieka przez szyby okienne, a stosowanie izolacji w postaci koca na parapecie za wiele nie pomoże. Roleta zewnętrzna stanowi pewnego rodzaju bramę, która zatrzymuje wszystko, co potrzebne w środku, a to, co niepotrzebne na zewnątrz. W efekcie rachunki za ogrzewanie są niższe.

Roleta zewnętrzna a głęboki sen

Jeżeli w okresie wiosenno-letnim narzekasz na niewyspanie się, to rolety zewnętrzne mogą być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Zsunięte skutecznie zatrzymują poranne promienie słoneczne, przez co w pomieszczeniu jest ciągle ciemno. W efekcie Twój sen jest głębszy i nie jest przerywany przez wschodzące słońce. Rolety zewnętrzne są świetne, gdy w domu jest noworodek. Maluchy potrzebują częstych drzemek, a jeżeli chcemy od początku uczyć je, że śpimy w nocy, to wystarczy zsunąć roletę, a pomieszczenie natychmiast się zaciemni.

Roleta zewnętrzna a bezpieczeństwo

Mimo że na rynku dostępne są specjale rolety antywłamaniowe, to te zwykłe również zwiększają bezpieczeństwo. Zazwyczaj są wykonane z aluminium i nie mają dodatkowych wzmocnień. Jednak potencjalny włamywacz, widząc roletę zewnętrzną, o tym nie wie. Zasłonięte okno jest zdecydowanie trudniejsze do sforsowania niż sama szyba. Z tego względu rolety zamontowane na zewnątrz mogą skutecznie odstraszyć złodzieja. Co więcej, rolety będą chronić również przed przypadkowym rozbiciem szyb. Zdarza się, że dzieci kopiące piłkę wystrzelą ją w złą stronę, co może skończyć się rozsypanym szkłem. Gdy okno ma dodatkowe zabezpieczenie, nie ma takiego zagrożenia.

Podsumowanie

Jak widać, rolety zewnętrzna mają sporo zalet. Oprócz tych wymienionych wyżej zapewniają dodatkowo izolację akustyczną. Dlatego osoby mieszkające w hałaśliwej okolicy często decydują się na takie rozwiązanie na swoich oknach.