Na czym polega ciepły montaż okien?

03.09.2021

Jak wiadomo, na szczelność okna wpływ ma nie tylko jego jakość, ale również i prawidłowy montaż. W ostatnich latach często stosowany jest tak zwany ciepły montaż (inaczej warstwowy), który dość szybko wypiera tradycyjne rozwiązania? Dlaczego montując stolarkę okienną, według wielu specjalistów powinniśmy zastosować ciepły montaż?

Ciepły montaż okien – co to jest i czym się różni od tradycyjnego montażu?
Ciepły montaż okien (niekiedy nazywany również warstwowym) wymaga zastosowania aż trzech warstw uszczelniających (środkowej, zewnętrznej oraz wewnętrznej, przy czym to środkowa warstwa stanowi izolację termiczną). W tym przypadku bardzo często stosowana jest pianka poliuretanowa, przy pomocy której możemy bardzo dokładnie wypełnić powstałą przestrzeń pomiędzy ścianą a okienną ramą.

Poza warstwą środkową ciepły montaż zakłada wykonanie warstwy zewnętrznej oraz wewnętrznej. Ta ostatnia jest paroszczelna (wszystko dzięki zastosowaniu odpowiedniej taśmy), dzięki czemu para wodna znajdująca się w pomieszczeniu nie wnika w zastosowaną piankę uszczelniającą. To niezwykle cenne, ponieważ oddziaływanie pary wodnej na stolarkę okienną doprowadza nie tylko do obniżenia parametrów akustycznych okien, ale również ma duży wpływ na zmniejszenie ich trwałości oraz użyteczności. Zupełnie inaczej wygląda warstwa zewnętrzna. Ta jest z kolej paroprzepuszczalna, – doskonale chroni izolację przed czynnikami atmosferycznymi, szczególnie przed wilgocią pochodzącą z opadów.

Dlaczego ciepły montaż to dobre rozwiązanie?
Wiedząc już, na czym polega ciepły montaż okien, można się nieco domyślić tego, dlaczego w ostatnim czasie jest on tak często polecany przez specjalistów. Zastosowanie tej alternatywy dla tradycyjnego montażu stolarki okiennej pozwala na zyskanie nawet do 70% bardziej szczelnych okien. To szczególnie widoczne będzie w przypadku okien o wysokich parametrach izolacyjnych – w tym przypadku zastosowanie odpowiedniego montażu pozwoli na pozyskanie energooszczędnych okien (nawet pomimo konieczności poniesienia wyższych kosztów w przeciwieństwie do zastosowania tradycyjnego sposobu montażu).
System ciepłego montażu ma wiele zalet, do których poza oszczędnością można zaliczyć przede wszystkim:


Okna PCV, poddawane regularnej konserwacji poprzez regulację poziomu skrzydła posłużą znacznie dłużej, a ich użytkowanie będzie pozbawione usterek. Regulacji okien PCV można dokonywać samodzielnie, jeśli jednak zadanie wydaje się zbyt skomplikowane, warto zasięgnąć porady fachowca.

Regularna konserwacja otworów okiennych wraz z regulacją okuć okien PCV są niezbędne w celu bezawaryjnego, długiego i komfortowego użytkowania. Stosując sezonową regulację okien można sterować ilością ciepła oraz przenikania świeżego powietrza do wnętrza domu. Awaryjne regulowanie okien, wykonywane w momencie stwierdzenia nieprawidłowości w funkcjonowaniu skrzydła powinno odbyć się niezwłocznie po pojawieniu się problemu. Pozostawienie skrzydła bez interwencji może doprowadzić do konieczności wymiany okien.
System ciepłego montażu ma wiele zalet, do których poza oszczędnością można zaliczyć przede wszystkim:

  • ochronę budynku przed destrukcyjnym działaniem pleśni i grzybów;
  • wysoką trwałość montażu, która nie tylko przedłuży trwałość stolarki okiennej, ale również całego obiektu;
  • znacznie zwiększoną dźwiękoszczelność w porównaniu do okien montowanych w sposób tradycyjny.

Co prawda ciepły montaż w przeciwieństwie do klasycznego wymaga poniesienia nieco większych kosztów, to jednak powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że korzyści, jakie z niego wynikają, sprawiają, że jest to dobra i korzystna inwestycja, zapewniająca wysoką jakość stolarki okiennej na długie lata.