Przyczyny nieszczelności okien – jak sobie z nimi poradzić?

08.03.2022

Nieszczelne okna mogą być sporym problemem, którego nie wolno bagatelizować. Chociaż przyczyn może być wiele, zawsze prowadzają się do takiego samego skutku – wpuszczenie zimnego powietrza do mieszkania. W efekcie zwiększą się rachunki za ogrzewanie, a czasem może powstawać grzyb i pleśń na ścianach. Poniżej przedstawimy kilka sposobów na poradzenie sobie z tym problemem.

Jak sprawdzić, czy okna są szczelne?

Nieszczelne okna będą powodować, że do pomieszczenia wpuszczane jest zimne powietrze, a czasem nawet woda. Może to być spowodowane uszkodzeniem ramy, szyby bądź drobnych luk i dziur między elementami okna. Nieszczelność może być następstwem nieprawidłowego działania klamki, przez co okno nie będzie się domykać.

Gdy podejrzewasz, że Twoje okna mogą być nieszczelne, w pierwszej kolejności sprawdź wszystkie uszczelki. Postaraj się wychwycić drobne luki, najlepszym sposobem jest przyłożenie dłoni. W ten sposób poczujesz nawet drobny wiatr, który dociera do pomieszczenia. Nieprawidłowe umieszczenie okna w ramie również może być powodem przepuszczania powietrza i wody. Warto nim delikatnie potrząsnąć, aby to sprawdzić. Jeżeli szyba się poruszy, oznacza to, że okno jest nieszczelne.

Przyczyny nieszczelnych okien

Nieszczelność może wynikać z wielu powodów. Jeżeli zaobserwujesz wodę między warstwami szkła, oznacza to, że została uszkodzona izolacja przeszkleń. Gaz, który powinien znajdować się w środku, ulotnił się, przez co utracone zostały właściwości energooszczędne.

Okna powinny być odpowiednio uszczelnione. Jeżeli uszczelki będą zamontowane nieprawidłowo lub zostaną uszkodzone mechanicznie, do pomieszczenia będzie skraplać się woda oraz dostanie się zimne powietrze.

Jeżeli zauważysz przecieki w górnej części ramy okiennej, prawdopodobnie powstała nieszczelność między ścianą a oknem.

Jak poradzić sobie z nieszczelnymi oknami?

Z nieszczelnością można sobie poradzić samodzielnie, jednak czasem potrzebna jest pomoc specjalisty lub całkowita wymiana okien.

Jeżeli okno jest nieuszkodzone, pierwszym krokiem jest dociśnięcie skrzydła do ramy. Prawidłową regulację najłatwiej sprawdzić przy pomocy kartki papieru. Wsadź papier między ramę a okno, a następnie je zamknij. Jeżeli po pociągnięciu kartka wyjdzie bez problemu, oznacza to, że docisk jest zbyt mały.

Problem nieszczelności może rozwiązać zamontowanie samoprzylepnych uszczelek. W przypadku przedostawania się powietrza przez szpary pomiędzy ościeżnicą a parapetem warto wypełnić je specjalną pianką.

Podsumowanie

Nieszczelne okna zmniejszają komfort domowników oraz przyczyniają się do powiększenia rachunków za ogrzewanie. Jeżeli domowe sposoby na nieszczelne okna nie działają, warto pomyśleć o całkowitej wymianie okien.