Pielęgnacja i konserwacja – jak prawidłowo dbać o okna?

10.05.2022

Przedłużenie żywotności tak ważnego elementu, jakim są okna, jest kluczowe do zachowania ogólnej estetyki domu lub mieszkania, ale też zminimalizowania strat ciepła. Wiele informacji na temat domowych sposobów mycia okien można znaleźć w sieci. Jednak, które z nich warto wykorzystać?

Dlaczego konserwacja okien plastikowych jest ważna?

Konserwacja okien PCV jest kluczowa do prawidłowego ich funkcjonowania. Jakie skutki niesie zaniedbanie tego aspektu? Brak regularności w regulowaniu i czyszczeniu części ruchomych okuć lub też uszczelek, będzie prowadziło do rozregulowania okna.

Często zadawanym pytaniem jest, czy WD-40 nadaje się do konserwacji okien? Zdecydowanie tak. Można go używać zarówno do smarowania mechanizmów, jak i do zabezpieczania ich po ewentualnej wymianie.

Jak powinna wyglądać konserwacja okien?

  • Czyszczenie – jest pierwszym punktem udanej konserwacji. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na profile po montażu okien lub w przypadku remontu w pomieszczeniu. W celu umycia szyb, aby nie pozostały na nich smugi, często używa się roztworu z wody oraz gliceryny farmaceutycznej.
  • Regulowanie mechanizmów – aby sprawdzić, czy ta czynność faktycznie jest konieczna, wystarczy kilka razy otworzyć i zamknąć okno, jeśli okno zamyka się lekko i nie trzeba użyć do jego zamknięcia siły, można bezpośrednio przejść do następnego kroku.
  • Smarowanie okuć okna – smar, poza swoimi właściwościami ułatwiającymi poruszanie się mechanizmów, redukuje również osiadanie kurzu, co z czasem wpływa na funkcjonalność.
  • Konserwacja oraz czyszczenie uszczelek – smarowanie uszczelek również jest istotne, aby uchronić je przed działaniem warunków atmosferycznych. Zaleca się wykonywanie tej czynności jesienią lub wiosną.
  • Sprawdzenie docisku – zazwyczaj szereg działań musi być zakończonych testem, by upewnić się o ich skuteczności i prawidłowości. Niezwykle popularnym jest wsunięcie kartki papieru między skrzydło, a ramę. Kiedy nie udaje się jej wyciągnąć, oznacza to, że wszystko poszło zgodnie z planem i konserwacja jest zakończona sukcesem.

Okucia okienne – jaki smar?

W przypadku, gdy do wyboru jest kilka produktów, zawsze pojawia się dylemat, który z nich wybrać, aby osiągnąć jak najlepszy efekt. Szczególnie polecanymi środkami jest smar silikonowy do okien oraz wazelina techniczna. Jeśli chodzi o częstotliwość tego typu zabiegów, smar do okien PCV powinien być używany przynajmniej jeden raz w roku.

Pielęgnacja i konserwacja okien – podsumowanie

W sieci znajduje się wiele szybkich sposobów na domowe mycie okien, jednak należy pamiętać, że szkło, będzie potrzebowało innych specyfików do pielęgnacji niż rama okna.

Często używanym sposobem do mycia szyb bez pozostawienia smug jest sporządzenie roztworu z wody oraz gliceryny farmaceutycznej. Przy konserwacji okna należy skupić się na pięciu wyżej wymienionych punktach oraz zaopatrzyć się w wcześniej wspomniany smar do okuć kuchennych.