24.11.2022
Okna ze szprosami to elegancki dodatek wystroju wielu wnętrz. Dla niektórych są one zupełnie zbytecznym elementem, jednak znajdą się osoby, które docenią ich styl i ponadczasowość. Sprawiają, że budynek staje się bardziej przytulny, a jego względy architektoniczne są bardziej wyraziste. Kiedy warto wybrać okna ze szprosami?
Szprosy to listewki dzielące okno na mniejsze części, rozszczepiające światło na ciekawe kształty. Kiedyś stanowiły niezbędny element konstrukcyjny okna. Na popularności zyskują również okna ze szprosami wewnątrzszybowymi. Dziś, mimo że nie mamy konieczności ich stosowania, nadal znajdzie się duże grono ich zwolenników. Obecnie wykorzystuje się je najczęściej w domach drewnianych, dworkach oraz w innych eleganckich i klasycznych projektach. Z racji, że szprosy pełnią obecnie jedynie funkcję dekoracyjną, ich układ oraz styl nie powinien być wybrany przez przypadek. Świetnie komponują się z większością budynków, przykładowo jako czarne okna ze szprosami.
Szprosy tworzone są zawsze z takiego samego materiału jak rama okienna. Coraz częściej wybierane są okna drewniane, za sprawą możliwości nadania temu materiałowi dowolnego kształtu oraz stylu. Wszystko za sprawą technologii, którą obecnie posiadamy. Drewno tworzy bardzo eleganckie produkty, które świetnie nadają się nawet do domów w klimacie góralskim i rustykalnym. Poza oknami drewnianymi często wybierane są także okna i szprosy plastikowe, które dobrze sprawdzą się w przypadku nowoczesnego budownictwa. Nawet standardowe białe okna ze szprosami często znajdują swoje zastosowanie w domach. W dzisiejszych czasach najpopularniejsze rodzaje okien ze szprosami to:
Dom z oknami ze szprosami staje się o wiele bardziej indywidualny i wyrazisty. Decydując się na tego typu rozwiązanie, musimy dokładnie zapoznać się z ofertą dostępną na rynku i wybrać typ okien odpowiedni dla naszego budownictwa. Dostępnych jest wiele elementów w różnych kształtach i formach. Nie stanowi również problemu znalezienie okien o zróżnicowanej szerokości, okien giętych oraz posiadających bardzo indywidualne konfiguracje. Na rynku istnieją: