Duże przeszklenia w domu – dlaczego warto je mieć?

03.09.2021

Duże przeszklenia w domu zyskują coraz większą popularność. Są chętnie wybierane zarówno w nowoczesnym, jak i tradycyjnym budownictwie. Wykorzystuje się je w domach jednorodzinnych, biurowcach, hotelach i apartamentowcach. Im większą powierzchnię zajmują okna, tym oczywiście możemy liczyć na jeszcze lepszy efekt. 

Duże przeszklenia w domu- rodzaje okien

  • Okna przesuwne- systemy przesuwne świetnie sprawdzą się jako okna tarasowe oraz balkonowe. Nie zajmują sporej ilości miejsca, dzięki czemu nie ograniczają sposobu aranżacji wnętrza.
  • Okna nieotwierane- pozwalają na tworzenie witryn szklanych bez jakichkolwiek podziałów. Mogą być szklone bezpośrednio w ramie albo w skrzydle.
  • Okna narożne- zapewniają nam doskonały widok na różne strony świata, umożliwiają tworzenie wielokątnych wykuszy.
  • Węższe ramy okienne- to okna  smukłych profilach chętnie wybierane do nowoczesnych domów. Dzięki nim pomieszczenia są lepiej doświetlone, ponadto można uzyskać większą powierzchnię przeszklenia.

Dlaczego warto mieć okna panoramiczne w domu?

Doświetlenie i naturalne dogrzanie wnętrza
Duże okna w domu doskonale doświetlają wnętrze. Przez sporą powierzchnię oszkloną do pomieszczeń dociera spora ilość światła, dzięki czemu stają się one jaśniejsze. Dodatkowa ilość naturalnego światła z uwagi na jego niewielką ilość w ciągu roku jest drogocenna. Ponadto, w okresie zimowym przeszklenia mogą także okazać się wsparciem w dogrzaniu domu. Do tego celu posłużą zwłaszcza szyby od strony południowej, a więc tam, gdzie słońce świeci najsilniej i najdłużej. Co ważne, zimą nie trzeba martwić się o straty energii cieplnej. Na rynku dostępne są różne produkty, w tym duże okno narożne i przesuwne o świetnych parametrach izolacyjnych.

Zachwycające widoki i bliskość z naturą
Duże przeszklenia otwierają dom na otoczenie. Jest to ogromną zaletą, zwłaszcza jeśli budynek zlokalizowany jest w pobliżu lasu czy jeziora albo dysponujemy pięknym widokiem na ogród. Okna panoramiczne pozwolą nam napawać się cudownym widokiem zza okna, siedząc w swojej kanapie w salonie czy też leżąc w sypialni. Możemy więc poczuć bliskość z naturą, oglądać cudowne krajobrazy za oknem, ale także móc obserwować bawiące się w ogrodzie dzieci. Przeszklenie może również dać nam spójne połączenie wnętrza, na przykład salonu z tarasem.

Estetyka i przestronność
Budynek z pokaźnymi przeszkleniami prezentuje się efektownie, ponadto wnętrze zyskuje wrażenie otwartej przestrzeni. Dzięki ogromnym oknom pomieszczenia wydają się bardziej przestronne i lekkie. Przeszklenia są rozwiązaniem funkcjonalnym, gdyż są one w stanie połączyć część domową wraz ze strefą rekreacyjną w ogrodzie i tarasie. Do takiego połączenia wykorzystuje się drzwi przesuwne, które będą dla nas wygodne w użytkowaniu. Duże przeszklenia w domu nadają mu nowoczesnego charakteru i prestiżu. Sięgają po nie coraz częściej architekci i projektanci budynków domowych oraz użyteczności publicznej.

Doskonałe samopoczucie domowników
Powinniśmy pamiętać, iż brak naturalnego światła czy jego za mała ilość może wpływać niekorzystnie na samopoczucie i zdrowie domowników. Z tego względu jego dostarczanie do wnętrza, jest tak ważne w szczególności jesienią i zimą. W tych okresach jego ilość jest znacznie ograniczona. Duże okna w domu wpuszczają do pomieszczeń ważne dla nas promienie słońca, dzięki którym czujemy się lepiej. Ponadto, ich zaletą jest także to, że o wiele szybciej będziemy mogli przewietrzyć dom. Dzięki świeżemu powietrzu lepiej śpimy, a w ciągu dnia stajemy się efektywniejsi.