Okna aluminiowe — wady i zalety

26.08.2022

Okna aluminiowe łączą w sobie bardzo nowoczesny wygląd, funkcjonalność, a także trwałość. Są obowiązkowym elementem każdego, ekskluzywnego wnętrza, szczególnie, gdy zależy nam na dużych przeszkleniach. Cenione są także za bardzo dobrą akustykę oraz ochronę przed warunkami atmosferycznymi.Jakie są więc zalety okien aluminiowych?

Zalety okien aluminiowych

Wytrzymałość i lekkość

Okna aluminiowe w porównaniu z oknami plastikowymi lub drewnianymi charakteryzuje najwyższa trwałość. Okna aluminiowe cechuje niski ciężar, a przy tym stabilność. Pozwala to na budowanie całych ścian z użyciem okien i drzwi z ramą aluminiową.

Odporność

Warunki atmosferyczne nie są w stanie wpłynąć na strukturę aluminiowych okien, ponieważ są odporne na promieniowanie UV, wilgoć czy mróz.

Przyjazne dla środowiska

Recykling elementów stolarki aluminiowej jest o wiele bardziej efektywny niż w przypadku okna zrobionego z ramy PCV lub drewnianej.

Izolacja

Okna wykonane z ramy aluminiowej wbrew pozorom nie generują chłodu, a jedynie przejmują temperaturę z otoczenia. Szeroka gama szyb pozwala na wybór takich, dzięki którym nie stracimy ciepła, pomimo dużej powierzchni oszklenia.

Podatność

Aluminium jest plastyczne, co pozwala na uzyskanie niemal każdego kształtu okien.

Łatwość pielęgnacji

Tak samo jak każde okna te aluminiowe także potrzebują regularnego, podstawowego czyszczenia jak umycie ram oraz smarowania okucia. Jednak nie jest wymagana zaawansowana konserwacja jak w przypadku np. okien drewnianych.

Kolorystyka

Ramy aluminiowe mogą mieć wiele kolorów jak i wykończeń. Najczęściej malowane są farbą proszkową, ale mogą także imitować drewno.

Wady okien aluminiowych

Okna z ramami aluminiowymi mają swoje wady, które mogą mieć ostateczny wpływ na ich wybór. Natomiast jeśli już zdecydowaliśmy się na okna z ramą aluminiową, warto być przygotowanym na to, z czym możemy się liczyć.

Cena okien aluminiowych

Okna aluminiowe z reguły są droższe od plastikowych lub drewnianych. Oczywiście, zdarzają się okna aluminiowe w konkurencyjnych cenach, ale najczęściej związane jest to z niższą izolacją i trwałością materiału.

Brak możliwości naprawienia

W momencie gdy rama aluminiowa zostanie znacznie porysowana lub wgnieciona, konieczne jest wymienienie całego elementu, podobnie jak w przypadku okien PVC.

Rysowanie

Zarysowanie ramy lub jej wgniecenie jest nieodwracalne, a może nieść ze sobą dalsze skutki.

Korozja

Gdy okna są porysowane, po kontakcie z wapnem, zaprawą cementową, a także w połączeniu z mosiądzem lub miedzią mogą korodować.

Okna aluminiowe mają wiele zalet, a wady nie dotyczą jedynie właściwości materiału. Każde okna, bez względu na surowiec, z którego zostały wykonane mają swoje wady. Jeśli odpowiednio zadbamy o ich dobrą kondycję, możemy cieszyć się nimi przez wiele lat.