Okna aluminiowe – czy warto je wybrać?

10.06.2022

Jeszcze jakiś czas temu w stolarce okiennej dominowały okna drewniane. Jednak okna aluminiowe bardzo szybko zyskały popularność i są coraz częściej wybierane przez inwestorów oraz osoby prywatne. Czym zachwyciły? Dlaczego warto je wybrać? Podpowiadamy w poniższym artykule.

Zalety okien aluminiowych

Budując dom lub planując generalny remont może pojawić się pytanie – okna aluminiowe czy PVC? Za pierwszym rodzajem przemawia szereg zalet. Okna wykonane z aluminium cechują się niezwykłą wytrzymałością. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Co więcej, aluminium nie rdzewieje, przez co okna zawsze wyglądają znakomicie. Jeżeli marzysz o dużych przeszkleniach, to okna aluminiowe będą idealnym wyborem. Jest to materiał, który wyróżnia się dodatkową cechą – jest sztywny w stosunku do swojej masy. W efekcie okna wykonane z tego materiału są najbardziej stabilne na rynku.

Okna aluminiowe z niskim współczynnikiem przenikania ciepła

W przeszłości okna aluminiowe były odrzucane ze względu na dużą utratę ciepła przez szyby. Jednak producenci stolarki poszli z duchem czasu i ulepszyli swoje produkty. Aktualnie okna aluminiowe spełniają wszystkie najnowsze normy oraz przepisy prawne. Stosowane uszczelki oraz przemyślana budowa gwarantuje niski współczynnik przenikania ciepła.

Personalizacja okien aluminiowych

Kolorowe ramy okienne? Nie ma problemu! Okna aluminiowe można w pełni personalizować. Możesz zdecydować się na niepowtarzalny kształt czy na dowolny kolor. Paleta kolorystyczna jest w tym przypadku praktycznie nieograniczona. Chcesz dopasować ramy do elewacji budynku? Może chcesz stworzyć ciekawy kontrast? Nic nie stoi na przeszkodzie. Ogranicza Cię jedynie Twoja wyobraźnia.

Okna aluminiowe – czy są bezpieczne?

Nie tylko wgląd ma znaczenie. W domu musimy czuć się bezpiecznie, dlatego wybór okien powinien być podyktowany również tym aspektem. W aluminiowych systemach okiennych można zamontować elementy antywłamaniowe oraz specjalne okucia. W efekcie skutecznie zabezpieczamy się przed potencjalnym włamaniem.

Kolejną zaletą okien aluminiowych jest to, że w przypadku pożaru nie zajmują się ogniem. W efekcie szyba nie pęka, a płomienie nie rozprzestrzeniają się na zewnątrz.

Podsumowanie

Ceny okien aluminiowych nie są wysokie w porównaniu do drewnianych, a szereg zalet przemawia za ich wyborem. Co więcej, aluminiowa stolarka pozwala na stworzenie niepowtarzalnej aranżacji. Ramy są odporna na uszkodzenia, przez co będą służyć przez wiele lat, a ich wygląd będzie cały czas zachwycał.