Okna aluminiowe czy okna PCV — które będą najlepsze?

25.01.2023

Stojąc przed wyborem okien, warto zrobić odpowiedni research, by wybrać najlepsze okna dla siebie, które będą praktyczne i długotrwałe. Przedstawimy, czym różnią się od siebie okna aluminiowe oraz plastikowe PCV. Niektórzy zapewne powiedzą, żeby nie wgłębiać się w temat, bo „okna to okna”. Te z kolei nie tylko chronią pomieszczenia, ale pomagają zatrzymywać ciepło, a nie trzeba chyba przypominać o wzrastających cenach gazu. Jeśli postęp techniczny nie jest Ci obcy i chcesz świadomie dobrać okna — zapraszamy do przeczytania artykułu.

Czym charakteryzują się najlepsze okna? – okna PCV i okna aluminiowe

Wybierając okna, warto kierować się materiałem, z którego są zrobione. Najlepsze okna to takie, które są dopasowane do pomieszczenia i jego parametrów, pełnią swoje funkcje i nie wymagają stosunkowo częstej wymiany. To, czy wybierzesz okna aluminiowe, okna plastikowe PCV czy okna wykonane z drewna, zależy od Twoich preferencji. My jedynie przedstawimy Ci ich krótką charakterystykę.

Okna PCV są często wybierane przez właścicieli domów. Są stosunkowo tanie, ale cechują się też dobrą jakością. Okna PCV są wytrzymałe i solidne, a przy okazji dobrze izolują ciepło. Co jest jeszcze w nich fajnego? Nie wymagają specjalnej konserwacji, więc standardowe umycie czy przetarcie od czasu do czasu w zupełności wystarczy.

Zalet okien aluminiowych jest jednak więcej. Okna aluminiowe mają te same zalety co PCV, ale dodatkowo są odporne na promienie słoneczne i wahania temperatur. Systemy aluminiowe lepiej sprawdzą się też w przypadku, kiedy oczekujesz w pomieszczeniach dużych przeszkleń.

Zwróć uwagę na okna PCV z nakładką aluminiową

Ciekawą alternatywą są okna z nakładką aluminiową. Łączą w sobie zalety obu typów. Cechują się tym, że warstwa wewnętrzna jest plastikowa, a zewnętrzna aluminiowa. Dzięki temu połączeniu uzyskasz nie tylko trwałość i odporność na warunki atmosferyczne, ale i dobrą izolację cieplną. Wybierając najlepsze okna dla siebie, zwróć uwagę właśnie na ten rodzaj.

Konserwacja stolarki aluminiowej

Nieważne, jakie okna wybierzesz — o każde trzeba dbać. Szczególnie jeśli mają służyć przez długi czas. Nie jest to trudne, ale lepiej znać kilka zasad. Okien aluminiowych warto szczególnie pilnować, pomimo tego, że są trwałe. Najlepiej, jeśli przeczytasz instrukcję użytkowania i będziesz co jakiś czas sprawdzać, czy wszystkie elementy stolarki okiennej są w dobrej kondycji. Przy czyszczeniu stawiaj na delikatne środki chemiczne i miękkie szmatki. Unikaj wybielaczy i papierów ściernych, bo to kiepskie rozwiązanie dla aluminium.