Ogród zimowy na tarasie – wszystko, co musisz wiedzieć przed jego budową

08.03.2022

Zima wiąże się z chłodem, krótszym dniem, a co za tym idzie mniejszą ilością promieni słonecznych. Chlapa i szarość za oknem nie zachęcają do spacerów, a ogrody nie cieszą zielonymi roślinami. Najlepszym azylem o tej porze roku może stać się ogród zimowy. Sprawdź, co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem jego budowy.

Wielkość ogrodu zimowego

Ogród zimowy musi spełniać określone zasady. Regulują je przepisy Prawa budowlanego, które zostały zatwierdzone w 2015 roku. Jeżeli chcesz stworzyć ogród o powierzchni do 35 metrów kwadratowych, nie musisz ubiegać się o pozwolenie. Wystarczy, że zgłosisz budowę do Starostwa Powiatowego. Większe oranżerie wymagają uzyskania pozwolenia budowlanego.

Decyzja o wielkości konstrukcji powinna być dokładnie przemyślana. Najlepiej zagospodarować największą możliwą przestrzeń. W ten sposób stworzysz miejsce, gdzie nie tylko rośliny będą pięknie wyglądać, ale również wykreujesz sobie ogród do wypoczynku oraz pracy w chłodne dni. Dla takiego przeznaczenia powinno się wygospodarować co najmniej 20 metrów kwadratowych. W ten sposób znajdzie się miejsce na ustawienie mebli ogrodowych oraz odpowiednią aranżację roślin. Jeżeli jednak nie planujesz nic więcej poza uprawą kwiatów, wystarczy Ci powierzchnia sześciu metrów kwadratowych.

Lokalizacja ogrodu zimowego

Ogród zimowy na tarasie zazwyczaj jest uzależniony od już stworzonej konstrukcji domu. Jednak, jeżeli masz możliwość zmiany lub stworzenia oranżerii od podstaw, warto przeanalizować kilka propozycji.

Ustawienie konstrukcji od strony południowej spowoduje bardzo duże nasłonecznienie. W efekcie przestrzeń będzie szybko się nagrzewać, co może być i wadą i zaletą. Zimą zapewnisz lepsze warunki dla roślin, jednak w lecie konieczna będzie powłoka refleksyjna na szybach lub odpowiednia zasłona.

Wykorzystanie ściany północnej sprawdzi się jedynie przy uprawie roślin cieniolubnych. Północny ogród będzie również odpowiedni do pracy i odpoczynku w letnie dni, gdy słońca jest czasem aż nadmiar.

Dom z ogrodem zimowym ustawionym po stronie wschodniej gwarantuje dobre nasłonecznienie, przy czym nie naraża roślin oraz powietrza w pomieszczeniu na zbyt wysoką temperaturę. Podobnie wygląda sytuacja po stronie zachodniej. Jednak w takiej oranżerii najwięcej promieni słonecznych będzie wpadało po południu, co może być problemem dla niektórych roślin latem, gdy słońce świeci dosyć mocno.

Jaki materiał wykorzystać do budowy ogrodu zimowego?

Szkielet ogrodu zimowego powinien być odporny na wszystkie warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Drewniana konstrukcja dedykowana jest dla osób, które chcą postawić na klasyczne wykończenie. Ten materiał jest odporny na spore obciążenia, jednak wymaga starannej i regularnej pielęgnacji. Aluminium jest lekkie i wytrzymałe, a dodatkowo nie rdzewieje oraz nie jest narażone na pleśń. Ten rodzaj sprawdzi się w nowoczesnych projektach. Kolejną możliwością jest PCV. Charakteryzuje się odpornością na czynniki atmosferyczne, jednak należy pamiętać, że nie sprawdzi się przy ciężkich konstrukcjach. Zazwyczaj zestawiany jest z aluminiowymi stelażami, przez co całość gwarantuje wytrzymałość i nowoczesne wykończanie.