Na co zwrócić uwagę wybierając drzwi zewnętrzne do domu?

16.02.2022

Drzwi wejściowe powinny zabezpieczać nasz dom przed włamaniem, izolować hałas oraz skutecznie zatrzymywać chłód i ciepło na zewnątrz. Powinny mieć również odpowiednie wymiary, które umożliwią komfortowe wchodzenie i wychodzenie, a także wnoszenie rzeczy o różnych rozmiarach. Ważne, aby spełniały wymogi prawne oraz estetycznie komponowały się z elewacją. Sprawdź, na co zwrócić uwagę wybierając drzwi zewnętrzne.

Wymiary drzwi zewnętrznych

Drzwi zewnętrzne w domu powinny mieć odpowiednie wymiary. Informacje na ten temat zawiera Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać wszystkie budynki oraz ich elementy.

Dokument określa, że minimalna szerokość drzwi wejściowych powinna wynosić 90 centymetrów, a wysokość musi być większa lub równa 200 centymetrów. Właśnie takie modele najłatwiej znaleźć w sklepach. Jednak jak już wspomnieliśmy, te wymiary mogą być większe. Najważniejsze, aby zapewniały swobodne wejście, jak i wyjście z mieszkania. Nie powinniśmy mieć problemu z wniesieniem mebli, wózka czy innych potrzebnych elementów wyposażenia.

Współczynnik przenikania ciepła

Kolejnym niezwykle istotnym parametrem jest współczynnik przenikania ciepła. Określany jest symbolem U i im mniejsza jest jego wartość, tym lepsza jest izolacja cieplna. Oznacza to, że przez przegrody w otworze drzwiowym będzie uciekało mniej ciepła na zewnątrz. Prawo określa, że jego wartość nie może być większa niż 1,5 W (m2*K). Jednak większość producentów decyduje się zastosować w sowich produktach mniejszy współczynnik. Wybierając nowe drzwi zewnętrzne, koniecznie zwróć uwagę, czy ten parametr obejmuje całe skrzydło, czy jedynie jego wybrane elementy.

Klasa antywłamaniowa

Nie da się ukryć, że bezpieczeństwo jest niezwykle ważne. W domu lub mieszkaniu powinnyśmy czuć się komfortowo i nie martwić się o możliwość włamania pod naszą nieobecność. Drzwi wejściowe dzielą się na klasy RC w sakli od 1 do 6. Interpretacja tych liczb jest taka sama jak w szkole, czyli im wyższa ocena, tym większa odporność na ewentualne zniszczenia.

Izolacyjność akustyczna

Przy wymianie drzwi zewnętrznych zwróć uwagę na współczynnik izolacyjności akustycznej, szczególnie jeżeli mieszkasz przy ruchliwej ulicy. Im więcej decybeli będzie miał ten parametr, tym mniej hałasu dostanie się do Twojego domu. Producenci nie są zobowiązani do zapewniania minimalnej dźwiękoszczelność drzwi. Dlatego warto zwrócić uwagę na liczbę uszczelek na ościeżnicy lub skrzydle oraz czy drzwi są przylgowe. Te parametry mają korzystny wpływ na szczelność, co również sprawi, że drzwi będą otwierały i zamykały się ciszej.