Klamka do okien z kluczykiem – kiedy wybrać?

26.08.2022

Podczas wyboru okien porównujemy grubość szyb, rodzaj materiału, z którego jest wykonany, współczynnik przenikania ciepła, wygląd okna i sposób montażu. Mało kiedy rozmyślamy nad tym, jaki rodzaj klamki będzie dla nas najlepszy. Często się nam wydaje, że klamka do okien z kluczykiem sprawdzi się tylko w niektórych przypadkach, bo w końcu oprócz kluczyka nie różni się zbytnio od tych standardowych. Jak się okazuje, posiada ona właściwości, których nie ma tradycyjna klamka. Opowiemy o nich w tym artykule.

Ochrona przed włamaniem

Klamki do okien z kluczykiem są dodatkową ochroną, gdyby ktoś chciał włamać się do domu lub lokalu. Szczególnie warto wziąć pod uwagę to rozwiązanie w przypadku okien i drzwi balkonowych na parterze, ponieważ to one stanowią główną przeszkodę dla włamywacza. Takie klamki często posiadają również dodatkową ochronę przed przewierceniem.

Większe bezpieczeństwo

Często dzieci lub osoby starsze boją się zostawać same w domu. Mają przeczucie, że każdy może się włamać i nie będą w stanie się bronić. Zastosowanie klamki do okien z kluczykiem podnosi ich poczucie bezpieczeństwa, przez co czują się swobodniej w swoim mieszkaniu lub domu.

Zabezpieczenie przed otwarciem

Dzieci łączą w sobie dwie cechy — ciekawość i spryt, co nie zawsze idzie w parze z ich bezpieczeństwem. Aby uniknąć nagłego, niespodziewanego otwarcia drzwi lub okna, przyda się klamka z kluczykiem. Ta możliwość sprawdzi się także w przypadku osób z demencją. Ich szanse na otwarcie okna lub drzwi znacznie maleją, przez co możemy być pewni, że niespodziewanie nie wyjdą z domu. Taka sytuacja jest niebezpieczna dla chorego i może zagrażać jego życiu lub zdrowiu.

Klamki z kluczykiem w szpitalach

W szpitalach przebywa bardzo dużo ludzi, którzy cierpią na różne dolegliwości. Nierzadko są to problemy z równowagą, zaburzenia, w związku z którymi osoba nie wie, gdzie się znajduje, czy trudne doświadczenia, które odbijają się na psychice. Taka osoba może przypadkowo lub celowo próbować uciec, lub nawet wyskoczyć przez okno. Aby zapobiec takim sytuacjom i zadbać o bezpieczeństwo osób podczas powrotu do zdrowia, warto zamykać okna na kluczyk, aby zminimalizować ryzyko zachowań destrukcyjnych lub nieszczęśliwych wypadków wśród pacjentów.

Jak widać, klamki na kluczyk niosą za sobą zwiększone bezpieczeństwo naszych domowników, dzieci, osób starszych jak i chorych. Jeśli w naszym otoczeniu przebywają takie osoby, warto szczególnie zastanowić się nad tym rozwiązaniem. Należy zaznaczyć, że zamontowanie klamek na kluczyk nie wymaga wymiany całego okna, przez co nie jest to kosztowna zmiana.