Jakie okna, gdy w domu mieszkają małe dzieci?

05.10.2022

Dom, w którym mieszkają małe dzieci, musi być odpowiednio zabezpieczony. Oprócz podstawowych rzeczy, jak gniazdka czy ostre krawędzie, trzeba również zwrócić uwagę na okna. Na co zwrócić uwagę? Jakie elementy powinny mieć okna, gdy w domu mieszkają małe dzieci?

Dlaczego wybór okien, gdy w domu mieszkają dzieci, jest tak ważny?

Dzieciaki żyją beztrosko. Są ciekawe świata i chcą poznawać nowe rzeczy. Każdy ich dzień jest nowym wyzwaniem. Najmłodsi nie mają poczucia niebezpieczeństwa i często nie zdają sobie sprawy, co im grozi. Z tego względu dorośli muszą zadbać o to, aby w domu było bezpiecznie.

Okno zamykane na klucz – bezpieczne dla dziecka?

Okna z klamkami na klucz uznawane są za najbezpieczniejsze. Przekręcenie zamka sprawia, że dziecko nie otworzy samodzielnie okna. Nawet gdy zostanie samo w pomieszczeniu, nie musisz obawiać się o nieszczęśliwy wypadek.
Jednak bardzo ważne jest, aby zabierać kluczyk. Gdy zostanie on w oknie, niebezpieczeństwo nadal istnieje, ponieważ dziecko może otworzyć okno zostawionym kluczykiem. Najlepszym rozwiązaniem jest wyznaczenie miejsca, gdzie będzie on przechowywany. O takim miejscu powinni wiedzieć wyłącznie dorośli.

Klamka z przyciskiem – czy jest skuteczna?

Klamka zamykana na kluczyk jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Jednak na rynku możemy dostać również taką, która przekręca się, gdy wciśnięty jest przycisk. Czy takie rozwiązanie jest skuteczne? To zależy. Małe dzieci nie poradzą sobie z oknem na przycisk. Ten mechanizm jest na tyle skomplikowany, że najmłodsi nie będą w stanie zrozumieć jego działania. Jednak starszaki nie będą miały z tym problemu. W takim wypadku warto zainstalować dodatkowe zabezpieczenia.

Jak dodatkowo zabezpieczyć okna?

Skutecznym zabezpieczeniem są dodatkowe blokady i ograniczniki. Gdy zostaną założone takie elementy, możliwe jest tylko uchylenie okna lub otworzenie go do pewnej szerokości.

Wytrzymała szyba w oknie

Niebezpieczeństwo to nie tylko możliwość upadku z wysokości. Rozbite szkło może spowodować dużo poważniejsze skutki. Zdecydowanie lepiej wybrać okna antywłamaniowe. Specjalna szyba jest na tyle wytrzymała, że nawet po mocnym uderzeniu się nie rozsypie.
Dostępne są również szyby ze specjalną folią. Po rozbiciu szkło nadal pozostaje w ramie okiennej. Nie ma więc ryzyka skaleczenia się ostrymi odłamkami. Ważna jest również klasa okna. Do pokoju dziecięcego powinna to być O1, O2, P1 lub P2.