Jak wyciszyć mieszkanie? 3 praktyczne sposoby

15.04.2022

Hałasy dobiegające z zewnątrz lub od sąsiadów mogą spędzać sen z powiek. Wystarczy, że nad Tobą mieszkają małe dzieci, których ulubioną zabawą jest bieganie. Ruchliwa ulica za oknem również będzie wpływać na zakłócenie spokoju. W takiej sytuacji warto pomyśleć o wyciszeniu mieszkania. Poznaj 3 praktyczne sposoby na zmniejszenie hałasu dobiegającego z zewnątrz.

Wymiana okien – minimalizacja hałasu

Okna w domu mają bardzo duży wpływ na hałas w mieszkaniu. Na ten punkt szczególną uwagę powinny zwrócić osoby mieszkające w niewielkiej odległości od ruchliwej ulicy. Przejeżdżające samochody, dźwięk klaksonów czy sygnałów dźwiękowych pojazdów uprzywilejowanych mogą wyrwać nawet z najgłębszego snu. O ile takie przypadki zdarzają się rzadko, nie będzie miało to większego znaczenia. Gorzej, jeżeli takie sytuacje powtarzają się kilka razy w tygodniu. W takim przypadku warto pomyśleć o oknach o wysokiej izolacyjności akustycznej. Ta wartość wyrażana jest w decybelach – im wyższa, tym mniej hałasów dociera do mieszkania. Takie okna PCV cechują się wysoką skutecznością oraz cieszą oko estetycznym wyglądem. Dodatkowych atutem jest izolacyjność termiczna. Odpowiednie uszczelki do okien, potrójne szyby oraz wkład szybowy mogą poprawić izolacyjność akustyczną.

Wygłuszenie drzwi

Podobnie jak okna, drzwi również wpływają na hałasy w mieszkaniu. Zanim postanowisz je wymienić, sprawdź, czy wszystkie uszczelki przylegają do skrzydła drzwiowego. Kolejnym punktem jest próg, on również powinien przylegać do pozostałych elementów konstrukcji po zamknięciu drzwi.

Gdy masz pewność, że konstrukcja drzwi zewnętrznych jest prawidłowa, możesz zastosować kilka rozwiązań. Jednym z nich jest użycie maty izolującej. Kiedyś często drzwi były tapicerowane, jednak aktualnie odchodzi się od tego pomysłu.

Najefektywniejszym sposobem jest wymiana drzwi na nowe. Producenci oferują różne modele, które mają wysoki współczynnik izolacyjności akustycznej.

Wyciszenie mieszkania – elementy wystroju

Na wyciszenie mieszkania mają wpływ również elementy wystroju. Im więcej przedmiotów wykonanych z miękkich i puchatych materiałów będzie w domu, tym mniej hałasów będzie słyszalnych. Plusem tego rozwiązania jest efekt wizualny. Wystarczy, że zawiesisz zasłony, dodasz dywan i ułożysz poduszki na łóżku. Wyciszenie pomieszczenia w ten sposób nie jest czasochłonne ani drogie. Jednak będzie skuteczne wyłącznie przy niedużych hałasach. Przy ruchliwej ulicy lub głośnych sąsiadach zdecydowanie lepiej wybrać wyciszone okna i drzwi.