Jak wybrać okna tarasowe? 5 praktycznych porad

09.01.2023

Z oknami tarasowymi możemy spotkać się coraz częściej nie tylko w przypadku luksusowych apartamentowców, ale również domów jednorodzinnych. W niniejszym artykule podpowiemy jakimi zasadami należy się kierować, chcąc wybrać funkcjonalne i estetyczne okna tarasowe, które posłużą na lata i będą dobrze dopasowane do potrzeb domowników.

Dopasuj wymiar okien do specyfikacji własnego wnętrza

Pierwszą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest wymiar okien oraz ich poszczególnych elementów. Przed zakupem danego modelu należy więc uprzednio zmierzyć wnękę. Duże okno tarasowe stanie się efektownym, a zarazem funkcjonalnym elementem uzupełniającym klimat dużego gospodarstwa domowego. 

Materiał odgrywa kluczową rolę

Nie bez znaczenia pozostaje również tworzywo, z jakiego wykonane zostało okno. Na rynku możemy spotkać się przede wszystkim z takimi materiałami jak PCV, aluminium czy drewno. Do zalet tego pierwszego należy łatwość w utrzymaniu w czystości oraz stosunkowo niska cena. Jeżeli natomiast zależy Ci na najwyższej wytrzymałości, możesz postawić na okna tarasowe drewniane. Niezwykle nowocześnie i minimalistycznie prezentuje się aluminium.

Rodzaj okna dostosowany do budynku oraz wymagań Twojej rodziny

Wśród typów okien tarasowych, możemy wyróżnić między innymi:

  • okna tarasowe przesuwne,
  • okna tarasowe dwuskrzydłowe,
  • okna tarasowe trzyskrzydłowe,
  • okna tarasowe harmonijkowe.

Ze względu na swoją ogromną funkcjonalność największą popularnością cieszy się okno tarasowe przesuwne. Nadzwyczaj estetycznie prezentują się także okna w typie harmonijkowym, jednak należy podkreślić, iż jest to dość kosztowne rozwiązanie.

Nie zapomnij o właściwościach izolacyjnych

Okna tarasowe powinny gwarantować właściwości izolacyjne na wysokim poziomie. Dotyczy to zarówno ochrony przed intensywnym promieniowaniem słonecznym, jak i niskimi i wysokimi temperaturami, a także mrozem, wiatrem, deszczem czy śniegiem. Istotną rolę odgrywają tutaj takie parametry jak współczynnik przenikania ciepła oraz współczynnik promieniowania słonecznego.

Okna tarasowe – cennik. Jaką rolę odgrywa cena i jaki jest jej związek z jakością?

W zależności od wybranego producenta, wymiarów, rodzaju, materiału, a także parametrów izolacyjnych, ceny okien tarasowych mogą się od siebie znacznie różnić. Należy jednak pamiętać, że zaniżona cena oznacza w większości przypadkach również zaniżoną jakość, a mając w planach zakup okien tarasowych, musimy liczyć się z wydatkami rzędu kilkuset, a nawet kilku tysięcy złotych.