Jak urządzić taras — przytulny taras w 4 krokach

25.01.2023

Nudzi Cię już wystrój domu czy mieszkania i chcesz urozmaicić miejsce, w którym spędzasz większość czasu? Marzy Ci się wyjście na zewnątrz i czytanie książki pośród dźwięków natury, ale ławka w ogrodzie czy płytki na balkonie nie są zbyt wygodnym rozwiązaniem? Zapewne nieraz wyświetlają Ci się inspirujące zdjęcia pięknie zaaranżowanych tarasów, ale coś podpowiada, że „to nie dla Ciebie”. Nie martw się — z nami przekonasz się, że urządzenie tarasu w nowoczesnym stylu nie jest wcale tak skomplikowane, a może być przyjemne!

 Krok nr 1. Projekt tarasu to podstawa

Lecimy od początku. Jeśli chcesz, żeby Twój taras wyglądał dobrze, zacznij od przygotowania projektu. Poszukaj inspiracji w Internecie. Aranżacja tarasu powinna być dopasowana do Ciebie. Jeśli chcemy urządzić taras, warto zrobić gruntowny plan, aby nie wydawać pieniędzy na elementy, które do niczego się nie przydadzą. Projekt możesz zrobić samodzielnie lub zlecić projektantowi.

Krok 2. Aranżacja tarasu — zasady, dzięki którym zyskasz nowoczesny taras

Jest naprawdę mnóstwo sposobów na ciekawe zaaranżowanie tarasu. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka zasad, które Ci pomogą:

  • Najpierw określ, jaką przestrzeń masz do zagospodarowania. Dzięki temu łatwiej dobierzesz odpowiednie meble ogrodowe (lub zrobisz je samodzielnie, ale o tym w kolejnym punkcie). Masz do wykorzystania balkon, czy może ogród? Chcesz cieszyć się dużą przestrzenią tarasu, czy wolisz coś skromniejszego?
  • Skup się na pojedynczych elementach — nie musisz inwestować od razu w drogie zestawy mebli tarasowych. Bardzo popularne są teraz hamaki, kokony tarasowe czy niewielkie pufy tarasowe. 
  • Sugeruj się zdjęciami, robiąc folder z inspiracjami.

Krok 3. Czy da się tanio urządzić taras — oszczędności na meblach tarasowych i oświetleniu tarasu?

Ten krok wielu zapewne zaciekawi najbardziej — i nie ma w tym nic dziwnego. Istnieje mnóstwo sposobów, jak urządzić taras tanim kosztem! Wcale nie musisz inwestować w wyposażenie tarasu, kupując drogie meble tarasowe wykonane z najwyższej jakości materiałów. Równie dobrze możesz poszukać palet czy desek i zrobić meble tarasowe samodzielnie. Meble tarasowe wykonane z palet są naprawdę ciekawym i oszczędnym rozwiązaniem. Przy aranżacji tarasu nie warto rezygnować z poszukiwania produktów z drugiej ręki, bo te nie tylko są tanie, ale i ponadczasowe.

Pomyśl również nad oświetleniem tarasu — na czasie są teraz różne lampki czy światełka. Są dostępne w sklepach często za kilkanaście złotych! Wydatek niewielki, lecz bardzo efektowny.

Krok 4. Czy warto inwestować w zadaszenie tarasu?

Nowoczesny taras zewnętrzny warto chociaż częściowo uchronić przed deszczem czy wiatrem. Pomyśl o zadaszeniu. Taras zadaszony nie tylko dobrze wygląda, ale oszczędzi Ci kłopotów z potencjalnymi zniszczeniami mebli. Dodatkowo wygląda ciekawie i zapewni dużo więcej prywatności — może nawet zaprosisz na taras swoją drugą połówkę na romantyczną kolację przy winie?

Pamiętaj, że taras ma być przede wszystkim dla Ciebie, by nie tylko chwalić się przed znajomymi, ale łapać tam chwilę relaksu.