Jak prawidłowo uszczelnić okna?

20.10.2022

Nieszczelne okna mogą przyczyniać się do utraty nawet 40% ciepłego powietrza. To wiąże się z intensywniejszą pracą układu grzewczego, która z kolei powoduje wyższe rachunki za ogrzewanie. W tej sytuacji najkorzystniejszym rozwiązaniem jest uszczelnienie, konserwacja oraz regulacja okien. 

Jak uszczelnić okna?

Jednym z popularniejszych rozwiązań są uszczelki do okien plastikowych lub drewnianych. Na samym początku powinniśmy sprawdzić w karcie gwarancyjnej okien, jaki model uszczelki będzie do nich pasować. Gdy zakupimy już odpowiednie produkty, powinniśmy dokładnie wyczyścić miejsca montażu. W przypadku uszczelek mających postać taśmy dociętej na wymiar musimy wyjąc starą gumę i wyczyścić wręby znajdujące się w ramie okna. Następnie umieszczamy w nim uszczelkę. W przypadku uszczelek zgrzewanych w narożnikach nie powinniśmy samodzielnie ich wymieniać.

Konserwacja okien plastikowych — na czym polega?

Konserwację okien plastikowych zaleca się po sezonie zimowym. Dlaczego? To właśnie zimą okna są narażone na działanie niskich temperatur, mrozów, czy silnego wiatru. Co więcej — wiosenna pogoda gwarantuje idealną temperaturę do mycia okien. Nie jest ani za wysoka (co mogłoby spowodować powstanie smug), ani za niska (co mogłoby przyczynić się do uszkodzeń okna).

Do konserwacji okien będą potrzebne:

  •  smar silikonowy do okien,
  •  ściereczki,
  • rękawiczki ochronne,
  •  miska,
  • woda.

Na samym początku dokładnie myjemy okna (od góry do dołu), używając do tego płynu oraz wody. W kwestii ściereczek — najlepiej sprawdzą się te bezszwowe wykonane z mikrofibry, bawełny lub irchy. Do zbierania wody przyda nam się gumowa ściągaczka. Następnie musimy wymienić zużyte okucia lub dokręcić te dobre. Ruchowe elementy smarujemy silikonowym smarem. Podobnie będzie z uszczelkami — jeśli są popękane, przygniecione lub porowate konieczna będzie ich wymiana. Niezużyte elementy smarujemy wspomnianym już smarem.

Jak wyregulować okno?

Regulacja docisku okna umożliwia kontrolowanie ilości powietrza, które dostaje się do środka, a także zapobiega tzw. opadaniu skrzydeł okiennych. W celu regulowania wysokości okna ustawiamy je w pozycji uchylonej, zdejmujemy osłonkę zawiasu i przy użyciu 4 mm klucza imbusowego dokręcamy śrubę regulacyjną (która jest widoczna z góry). Następnie sprawdzamy, czy okno swobodnie się uchyla. W przypadku obcierania uchyłu cofamy klucz o pół obrotu. Regulując dolny zawias — pamiętajmy, żeby dokręcać śrubę w taki sposób, aby skrzydło przesuwało się w stronę klamki. Jeśli regulujemy okna zimą dokręcajmy okucia w kierunku uszczelki. W przypadku letniej pory — powinniśmy je luzować.

Podsumowanie

Zarówno uszczelnianie okien, ich konserwacja, jak i regulacja odgrywają bardzo ważną rolę. To właśnie one przedłużają ich żywotność. Co więcej — pozwalają na zachowanie większej ilości ciepła.