Jak ochronić dom przed promieniowaniem słonecznym?

30.06.2022

Polskie lato pod względem temperatur może być dla niektórych uciążliwe. Zbyt gorące powietrze nie sprzyja relaksowi, szczególnie w murach mieszkania lub domu. W jaki sposób zatrzymać promieniowanie słoneczne na zewnątrz? Mamy na to kilka sprawdzonych sposobów, które przedstawiamy poniżej.

Promieniowanie UV – szkodliwe dla zdrowia i domu?

Jest dużo miłośników słońca. Jednak należy pamiętać, że nadmiar promieniowania słonecznego może doprowadzić do przedwczesnych zmarszczek. Co więcej, UV wpływa również na stan niektórych materiałów budowlanych, gumowych, a nawet może niszczyć lakier oraz farby. Jednak to, co doskwiera każdego dnia to, obniżenie komfortu podczas codziennych obowiązków. Jak więc ochronić siebie oraz dom przed nadmiernym promieniowaniem?

Szyby przeciwsłoneczne

Nasz dom jest chroniony przed różnymi zagrożeniami przez okna i drzwi. Tak też jest w przypadku promieni słonecznych. W tym przypadku za przenikanie światła UV odpowiedzialne są szyby. Z tego względu kupując nową stolarkę okienną, zwróć uwagę na współczynnik przenikania ciepła. Im niższy, tym lepiej. Montując okna z szybami odpornymi na przenikanie ciepła, uchronisz się przed nadmiernym wychładzaniem pomieszczenia w zimie. Natomiast w lecie do Twojego domu przeniknie zdecydowanie mniej promieni słonecznych. Równie ważnym parametrem jest współczynnik Ug. Świadczy o izolacyjności i powinien wynosić mniej niż 1,0 W/m2K.

Na rynku dostępne są specjalne szyby przeciwsłoneczne. Naniesiona na zewnętrznej stronie okna warstwa srebra skutecznie zatrzymuje promienie słoneczne na zewnątrz. Takie szyby działają na zasadzie lustra – po prostu odbijają niechciane promienie UV. Jeżeli okna z powłoką refleksyjną są wykonane prawidłowo, to świtało widzialne nie jest zatrzymywane. W efekcie zapewniasz sobie prawidłową ochronę przed UV, bez zmniejszania światła dziennego w domu.

Okiennice i rolety – czy są skuteczne?

Kolejnym sposobem na ograniczenie nagrzewania się pomieszczeń w domu są okiennice oraz rolety. Najskuteczniejsze będą rolety zewnętrze, które izolują przedostawanie się gorącego powietrza do środka. W podobny sposób działają okiennice. Zamykane na zewnątrz budynku skutecznie zmniejszają wysokość odczuwalnej temperatury w mieszkaniu. Co więcej, okiennice stanowią również wyjątkową dekorację budynku. Mniej skuteczne są rolety wewnętrzne. One jedynie niwelują widoczność promieni, jednak nagrzewanie jest wciąż odczuwalne. Z tego względu lepiej zdecydować się na inne rozwiązanie.