Jak myć okna bez smug? Krótki poradnik

25.08.2021

Czyste, lśniące okna sprawiają, że mieszkanie wypełnia się słońcem. Przez szyby wolne od smug spoglądamy z przyjemnością, podziwiając roztaczające się wokół widoki. Mycie okien nie należy jednak do ulubionych zajęć wielu osób, co spowodowane jest przede wszystkim brakiem właściwej wiedzy o tym, jak najlepiej umyć okna, aby cieszyć się ich krystaliczną czystością bez wysiłku. O czym warto więc pamiętać?


Jak myć okna, czyli o znaczeniu odpowiedniej pory
Mycie okien o niewłaściwej porze może zniechęcać do tej czynności z powodu widocznych smug i zacieków. Wbrew pozorom odpowiednia pogoda, a nawet pora dnia ma ogromne znaczenie dla efektu mycia szyb, dlatego warto poznać idealne warunki do takich prac domowych. Okien nie powinno się myć w upalne, słoneczne dni, gdyż promienie słońca zbyt szybko odparowują wodę z szyb, pozostawiając na nich ślady po kroplach, smugi i zacieki. Za mycie nie warto zabierać się także podczas mrozów, gdyż marznąca na szybach woda może powodować zarysowania.
Najlepsze warunki do mycia okien to pochmurne, lecz bezdeszczowe dni, a także dni słoneczne, jednak nie w godzinach, kiedy promienie słońca padają bezpośrednio na szyby danego okna. Szyby na południowej ścianie budynku myjemy więc do godziny 11.00 lub po godzinie 15.00. Te skierowane na wschód po 11.00, a na zachód do 15.00. Jedynie okna północne możemy myć swobodnie niemal o każdej porze dnia.


Jak myć okna bez smug – czego użyć do mycia?
Odpowiedni środek myjący to podstawa, jeśli pragniemy, aby okna lśniły czystością. Detergent nie może bowiem zmatowić ani porysować szklanej tafli. Okna myjemy zatem:

  • wodą z gliceryną, ewentualnie z płynem do zmiękczania tkanin lub zimowym płynem do spryskiwaczy,
  • wodą z nabłyszczaczem do zmywarki,
  • wodą z alkoholem,
  • wodą z octem spirytusowym lub jabłkowym.

Przy myciu okien wodą z dodatkiem gliceryny tworzymy na szybach ochronną powłokę, która zapobiega osadzaniu się kurzu i wody, a tym samym dba o przedłużenie efektu czystych okien. Już kilka kropli tej substancji wystarczy, aby polerowanie szyb skrócić do minimum. Przy mocniej zabrudzonych oknach lepiej sprawdzi się nabłyszczacz do zmywarek, który dodatkowo usunie też tłuste osady. Jeśli natomiast zdecydujemy się na mycie okien wodą z alkoholem, uważajmy na uszczelki i ramy okienne, gdyż substancja ta może powodować ich uszkodzenie. Domowym sposobem na okna bez smug jest także umycie ich wodą z dodatkiem octu – taki preparat oczyści szyby bez widocznych śladów polerowania.

Jak dobrze umyć okna, czyli czym polerować szyby?
Dobrze dobrany środek myjący jest ważny, jednak bez właściwej ściereczki nie pozwoli cieszyć się krystalicznie czystymi szybami. Do polerowania najlepiej użyć więc mikrofibry, która doskonale chłonie wodę i nie pozostawia po sobie fragmentów włókien. Co ważne, z mikrofibry można korzystać bez detergentów – wystarczy sama woda. Po wstępnym osuszeniu okna wypolerujemy również materiałem nylonowym (np. starymi rajstopami). Nylon przyciąga bowiem cząsteczki kurzu, dzięki czemu pozostawia szybę idealnie czystą i lśniącą.