Jak powinien wyglądać prawidłowy montaż okien?

03.09.2021

Okno to ważny element niemalże każdego budynku. Montaż okien zdaje się mało skomplikowaną czynnością, mimo to, bardzo często dochodzi do szeregu błędów, których skutkami jest nieprawidłowa funkcjonalność na wielu płaszczyznach. Dość powiedzieć, że nieprawidłowy montaż jawi się utratą ciepła i wymianą powietrza z otwartą przestrzenią.

Poprawny montaż okien gwarantuje utrzymanie właściwości użytkowych oraz długą żywotność. Brak odpowiedniej wiedzy w temacie, nie tylko uniemożliwi wykonanie tej czynności samodzielnie, a pozbawi możliwości należytej kontroli zatrudnionej ekipy.

Przygotowanie miejsca pracy
Montaż okien powinien zostać zapoczątkowany należytym wyczyszczeniem miejsca pracy. W określonych przypadkach, usunięcie z muru kurzu oraz odpadających kawałków, może okazać się niewystarczające. W takich sytuacjach rekomenduje się wykorzystanie podkładu gruntującego.

Na odpowiednio przygotowanym podłożu, należy rozmieścić elementy montażowe. Maksymalna odległość między kotwami, dyblami czy śrubami, wynosi 70 cm.

Następny krok to przyklejenie paroszczelnej taśmy od wewnętrznej strony, pozwoli to uniknąć wnikania pary wodnej do pianki montażowej oraz taśmy paroprzepuszczalnej od strony zewnętrznej, która ochroni izolację przed wilgocią, powstającą w wyniku warunków atmosferycznych.

Montaż ramy okna
Umieszczenie ościeżnicy w przygotowanym otworze powinno zostać wykonane z pamięcią o szczelinie dylatacyjnej. Prawidłowy montaż okien wymaga wykorzystania klinów montażowych, pozwalających na sprawne uzyskanie pionu oraz poziomu, przy czym istotnym parametrem jest również przekątna konstrukcji.

Po uzyskaniu odpowiedniego ustawienia można przejść do montażu mechanicznego, do którego posłużą wcześniej przytoczone kotwy, śruby lub dyble. Te pierwsze, wykorzystuje się najczęściej w nowych budynkach, natomiast śruby czy dyble, zalecane są w przypadku wymiany ramy okiennej.

Uszczelnienie konstrukcji
Powstałą między oknem a murem przestrzeń, należy uszczelnić pianką montażową, uprzednio zwilżając mur wodą, która sprawia, że pianka twardnieje. Pistolet powinno się prowadzić od dołu do góry, lekko łukowatym ruchem. Gdy materiał zwiąże, należy obciąć nadmiar pianki. Przeciwny koniec taśmy paroszczelnej, przyklejonej na etapie przygotowawczym, powinien zostać przymocowany w sposób, który pozwoli zasłonić piankę montażową.

Zawieszenie skrzydeł
Montowanie okna finalizuje wstawienie skrzydeł. Jest to ostatni, natomiast nie najmniej ważny etap, który zwieńczony powinien być dogłębnym sprawdzeniem funkcjonalności montażu. W niektórych przypadkach może zaistnieć konieczność dodatkowej regulacji skrzydeł.