Jak dbać o drzwi zewnętrzne? 5 praktycznych wskazówek

10.06.2022

Drzwi zewnętrzne są narażone na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych. Latem promienie słoneczne nagrzewają materiał, natomiast zimą mróz zamraża zawiasy oraz uszczelki. Co więcej, my – jako użytkownicy – wcale nie oszczędzamy drzwi frontowych. Trzaskanie, otwieranie barkiem – to znane nam wszystkim sposoby na ułatwienie sobie codzienności. Jak dbać o drzwi zewnętrzne, aby mimo wszystkich niedogodności służyły nam przez lata? Sprawdź w poniższym artykule.

Drzwi zewnętrzne – co im szkodzi?

Przed dobraniem odpowiedniej konserwacji najlepiej zastanowić się, jakie czynniki wpływają na zużycie drzwi zewnętrznych. Z pewnością jest to deszcz, śnieg czy wiatr. W cieplejsze miesiące natomiast uszkodzenia może spowodować gorąco, wilgoć czy promienie słoneczne.

Oprócz warunków atmosferycznych, których nie jesteśmy w stanie zmienić lub przewidzieć, sami przyczyniamy się do niszczenia drzwi. Sporo osób nie pamięta o regularnej konserwacji oraz o sprawdzaniu, czy zawiasy są prawidłowo wyregulowane.

Konserwacja zawiasów w drzwiach

Do prawidłowego działania drzwi niezbędne są zawiasy. To dzięki nim możemy swobodnie otwierać i zamykać drzwi niezliczoną liczbę razy w ciągu dnia. Właśnie dlatego właściwa konserwacja zawiasów jest tak ważna.

Zawiasy powierzchniowe powinny być czyszczone nawet kilka razy w roku. Gromadzony kurz, pył oraz inne zabrudzenia należy usunąć zwilżoną ściereczką. Po dokładnym oczyszczeniu czas na smar. W tym wypadku trzeba wybrać specjalny olej do smarowania zawiasów.

Czyszczenie skrzydła drzwi

Skrzydło stanowi reprezentacyjną część drzwi, dlatego powinniśmy je myć regularnie. W tym wypadku najważniejsze są detergenty, jakich używamy. Suchy pył oraz kurz wystarczy przetrzeć ściereczką. Natomiast widoczne zabrudzenia najlepiej zmyć mokrą gąbką o delikatnej strukturze. Wybierane środki czystości powinny być łagodne i bez żrących składników. Jeżeli drzwi mają ozdobne dodatki, należy je czyścić przynajmniej dwa razy w miesiącu.

Mycie drzwi na mokro jest najskuteczniejsze. Jako detergent polecamy użyć płynów do mycia naczyń, mydła w płynie lub wodę wymieszaną z łyżką octu.

Podsumowanie

Piękne drzwi są wizytówką domu. Tak samo, jak myjemy okna oraz ramy okienne, one również potrzebują regularnego czyszczenia. Pamiętaj, aby wybierać delikatne środki czystości. Konserwacja zawiasów powinna być wykonywana kilka razy w roku. Jeżeli będziesz przestrzegać wszystkich powyższych zasad, z pewnością drzwi zewnętrzne będą świetnie reprezentować Twój dom przez długie lata.