Generalny remont domu – jakie okna i drzwi wybrać?

05.04.2022

Kupno nowego domu często wiąże się z generalnym remontem. Zdarza się, że wymiana wszystkich elementów jest potrzebna również w użytkowanym od lat mieszkaniu. Dzięki temu możemy uzyskać nowy efekt, pasujący do nowoczesnych wnętrz oraz zminimalizować zużycie energii. Na ten drugi element duży wpływ mają okna i drzwi. Na co zwrócić uwagę przy wymianie tych elementów? Podpowiadamy w poniższym artykule.

Okna PCV – na co zwrócić uwagę?

Okna pełnią niezwykle ważną funkcję w każdym pomieszczeniu. Od zewnątrz poprawiają wizualny wygląd domu. Jeżeli są dobrze dopasowane do elewacji, całość może zrobić ogromne wrażenie. Jednak nie to jest najważniejsze. Kluczową kwestią jest szczelność okien. To one chronią nas przed chłodem w jesienne i zimowe miesiące. Natomiast w lecie powinny dobrze izolować ciepło, aby w pomieszczeniu nie było zbyt gorąco. Okna PCV wyróżniają się wysoką trwałością oraz zapewniają wcześniej wspomnianą szczelność. Dobrze wykonane mogą służyć nawet kilkadziesiąt lat.

Okna do domu – efekt wizualny

Jeszcze jakiś czas temu większość osób twierdziła, że okna drewniane to jedyne słuszne rozwiązanie. Modele wykonane z tworzywa sztucznego wyglądały nieestetycznie. Aktualnie wszystko się zmieniło. Producenci mocno udoskonalili swoje produkty tak, aby spełniały wszystkie wymagania, zarówno wizualne, jak i techniczne. Okna do domu mogą być w dowolnym kolorze, często jest on dopasowany do elewacji budynku. W takiej sytuacji dostarczenie zamówienia może potrwać trochę dłużej, jednak efekt końcowy jest tego wart. Okna mogą zostać pomalowane w taki sposób, aby wyglądać jak drewniane. Drewnopodobne odcienie subtelnie podkreślają nowoczesny styl domu czy mieszkania.

Drzwi zewnętrzne – jakie wybrać?

Drzwi zewnętrzne mają być głównym zabezpieczeniem przed włamaniem. Powinny być solidnie wykonane oraz zatrzymywać ciepło wewnątrz domu. Oprócz tego powinny być dopasowane wizualnie do stylu budynku. Na rynku można znaleźć różnorodne modele Jednak najważniejsze, aby zwrócić uwagę na szczelność. Drzwi powinny redukować hałas z zewnątrz oraz chronić przed chłodem.

Dodatkowe wzmocnienia przed włamaniem

Wybierając nowe drzwi do domu, zwróć uwagę na dodatkowe wzmocnienia. Dopytaj sprzedawcę o elementy zabezpieczające przed włamaniem. Wpływ na bezpieczeństwo mają klamki, rygle, bolce antywłamaniowe czy też wręg francuski. Dopełnieniem całości będzie solidny zamek w drzwiach. To on jako pierwszy będzie na celowniku potencjalnego włamywacza. Zadbaj o to, aby maksymalnie utrudnić wtargnięcie do środka.