Drzwi zewnętrzne drewniane czy metalowe? Które wybrać?

10.07.2022

Drzwi zewnętrzne mają zabezpieczać dom przed utratą ciepła, potencjalnym włamaniem oraz pełnią funkcję ozdobną. Stając przed decyzją zakupu lub wymiany tego elementu pojawia się sporo pytań. Jednym z nich jest rozterka nad materiałem wykonania. Drzwi drewniane czy metalowe? Które z nich będą lepsze?

Drzwi zewnętrzne – dlaczego ich wybór jest ważny?

Niezwykle ważną rolą drzwi zewnętrznych jest utrzymanie ciepła w środku. Dlatego istotny jest współczynnik przepuszczalności ciepła. Jeżeli będzie miał odpowiednią wartość, w lecie w pomieszczeniu będzie chłodniej, a w zimie całe ciepło pozostanie w środku. Drzwi zewnętrzne są również wizytówką domu. Każdy chce być dobrze postrzegany przez innych, dlatego nowe drzwi drewniane, metalowe lub z innego materiału powinny pasować do pozostałych elementów domu.

Drzwi drewniane

Drewno to bardzo trwały materiał. W stolarce drzwiowej jest stosowany już od dawna, a klienci często stawiają na takie produkty. Dlaczego drzwi zewnętrzne drewniane są tak popularne? Ich istotną zaletą są właściwości izolacyjne. Prawidłowy montaż drzwi pozwala zachować izolację akustyczną oraz termiczną. Co więcej, drewno to materiał niezwykle wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne. Jednak deszcz, śnieg oraz nadmierne nasłonecznienie może im nie służyć. Z tego względu wybierając drzwi z drewna, należy pamiętać o odpowiedniej konserwacji. Warto również pomyśleć o zadaszeniu. W ten sposób zapewnisz ochronę przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.

Drzwi metalowe

Drzwi metalowe zazwyczaj wykonane są ze stali ocynkowanej ogniowo. Dla zapewnienia odpowiedniej izolacji termicznej wykorzystuje się ocieplenie z pianki poliuretanowej. Zaletą drzwi zewnętrznych stalowych z pewnością jest wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne, jak i na warunki atmosferyczne. Jednak w porównaniu do drzwi drewnianych mają słabszą ergonomię. Podczas otwierania i zamykania są zdecydowanie głośniejsze, a nieprawidłowo ocieplone mogą powodować duże straty ciepła. Jednak drzwi metalowe można dowolnie ozdobić poprzez wykorzystanie oklein. W ten sposób można dopasować wzór lub kolor do okien, bram garażowych czy elewacji.

Drzwi drewniane czy metalowe?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wybór drzwi zewnętrznych powinien być uzależniony od indywidualnych preferencji. Jeżeli zależy Ci na idealnym dopasowaniu do elementów budynku, to z pewnością lepsze będą drzwi stalowe. Jednak, gdy ważniejsze jest dla Ciebie zatrzymanie ciepła w domu, redukcja hałasu z zewnątrz oraz elegancka prezentacja postaw na drzwi drewniane.