25.08.2021
Budowa domów energooszczędnych powoli staje się trendem. Wynika to przede wszystkim z dużo niższych kosztów utrzymania, niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych budynków. Bardzo ważnym elementem energooszczędności są natomiast okna. To one odpowiadają za zatrzymywanie ciepła w środku po uszczelnieniu ścian.
Okna energooszczędne – charakterystyka
Często słyszy się, że w domu energooszczędnym okien powinno być jak najmniej, w dodatku o ograniczonej wielkości. Uznawane są bowiem za wyrwę w osłonie termicznej całego budynku. W rzeczywistości jednak nie musi tak być. Okna do domu energooszczędnego – oprócz odpowiedniego współczynnika przenikania ciepła – muszą być odpowiednio zlokalizowane. Nie wiąże się to koniecznie z ograniczeniem ich ilości do minimum. Cechą znamienną dla okien energooszczędnych jest wysoki stopień izolacyjności.
Z jakich materiałów powinny być wykonane okna do domu energooszczędnego?
Okna do domu energooszczędnego najczęściej produkuje się z drewna i poszycia aluminiowego. Jeśli chodzi o ilość szyb – najczęściej spotykanymi wariantami są dwie lub trzy warstwy. Alternatywą dla okien drewnianych są te wykonane z PCV – czyli tworzywa sztucznego. Pod względem współczynnika przenikania ciepła spełniają one kryteria okien energooszczędnych, w związku z czym nie należy mieć obaw przed ich montażem. Uszczelki okna powinny być możliwie odporne na działanie destruktywnych czynników zewnętrznych – przede wszystkim wilgoci.
Jakie okna do domu energooszczędnego wybrać?
Odpowiedź na pytanie, jakie okna do domu energooszczędnego będą najlepsze, nie jest oczywista. Okna energooszczędne powinny łączyć w sobie funkcjonalność, wytrzymałość, wygodę oraz optymalny poziom izolacji – zgodny ze standardami rynku. Ostateczny wybór zależy przede wszystkim od konstrukcji domu, zapotrzebowania, jakie posiadamy oraz budżetu, jakim w danej chwili dysponujemy. Modele okien mogą się bowiem bardzo różnić pod względem ceny.
Ile kosztują okna energooszczędne?
W zdecydowanej większości przypadków wycena okien energooszczędnych jest indywidualna. Stąd też bardzo szeroki przedział cenowy – zaczynający się od kilkuset złotych, a sięgający nawet kilku tysięcy. Najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja ze specjalistą, który będzie w stanie określić nasze potrzeby i na ich podstawie dobrać najlepsze rozwiązanie – dopasowane także do budżetu, jaki mamy zamiar przeznaczyć na zakup okien energooszczędnych. Możemy też przedstawić doradcy projekt budynku, aby jeszcze lepiej dopasować odpowiednie rozwiązanie.