Jak wyregulować drzwi zewnętrzne?

10.07.2022

Drzwi zewnętrzne to nie tylko wizytówka domu. Mają również chronić przed utratą ciepła oraz potencjalnymi włamywaczami. Z tego względu powinny być prawidłowo wyregulowane oraz osadzone w futrynie. Jak to prawidłowo zrobić? Podpowiadamy w poniższym artykule.

Kiedy wyregulować drzwi zewnętrzne?

Regulowanie drzwi zewnętrznych odbywa się zawsze podczas ich montażu. Ale czy to wystarczy? Niestety nie. Pod wpływem codziennego otwierania i zamykania zawiasy w drzwiach mogą się obniżyć, przez co całe drzwi będą działać nieprawidłowo. Możliwe, że będą ocierać o podłogę lub będą nieszczelne. Z tego względu regulacja drzwi powinna odbywać się co jakiś czas.

Wskazania do regulacji drzwi

Kiedy wiadomo, że drzwi należy wyregulować? Pierwszym wskazaniem jest oporne otwieranie i zamykanie. Gdy podczas tych czynności odczuwasz pewne ograniczenia, najprawdopodobniej drzwi zostały rozregulowane. Taka sama sytuacja jest, gdy słuchać skrzypienie lub ocieranie o futrynę bądź podłogę.

Jeżeli zauważysz obniżenie szczelności, prawdopodobnie wiatr przedostaje się przez minimalne szczeliny. Jest to również znak do podjęcia decyzji o regulacji drzwi. Tak samo, gdy w domu jest głośniej niż wcześniej.

Takich sytuacji nie należy bagatelizować. Po czasie mogą prowadzić do trwałych uszkodzeń drzwi, co w efekcie będzie prowadziło do konieczności wymiany całej stolarki drzwiowej.

Jak regulować drzwi wejściowe?

Na samym początku należy pamiętać o regularnej konserwacji drzwi wejściowych. To dzięki niej możliwe jest prawidłowe działanie każdego elementu. Powinna ona odbywać się przynajmniej raz w roku. Podczas corocznej kontroli warto zwrócić uwagę na stan zawiasów, szczelność oraz głośność pracy.

Szczelność drzwi można sprawdzić za pomocą kartki papieru. Wystarczy, że włożysz ją pomiędzy futrynę i drzwi, a następnie je zamkniesz. Jeżeli możesz z łatwością wyciągnąć kartkę, to znak, że drzwi są nieszczelne.

Na skrzypienie drzwi wejściowych zazwyczaj wystarczy smar. Wystarczy, że naoliwisz nim wszystkie zawiasy oraz podkładki znajdujące się między trzpieniem a tuleją.

Na nieszczelność może mieć wpływ pogoda. Zazwyczaj dotyczy to drzwi drewnianych, które pęcznieją. Aby temu zapobiec, najlepiej regularnie wietrzyć każde pomieszczenie.

Może się okazać, że powyższe punkty nie będą skuteczne. W takiej sytuacji potrzebna będzie regulacja zawiasów. Odpowiednie wkręcenie ich w ościeżnicę ma za zadanie podnieść krawędzie skrzydła. To zadanie najlepiej zostawić specjalistom. Kupując stolarkę okienną lub drzwiową w firmie Eurobud regulacja zawarta jest w gwarancji. Wystarczy skontaktować się z salonem sprzedaży, aby umówić się na sprawdzenie drzwi wejściowych.