Dźwiękoszczelne okna – czy warto je zamontować w domu?

03.02.2022

Osoby, które mieszkają blisko ruchliwej ulicy, wiedzą jak bardzo uciążliwy może być hałas dobiegający z podwórka. Zakłócenia komfortu mogą pochodzić z różnych źródeł. Głośni sąsiedzi, stacja kolejowa, lotnisko, przedszkole – jeżeli w pobliżu Twojego domu znajdą się takie lub podobne miejsca, z pewnością spotkałeś się z nieprzyjemnymi sytuacjami. Rozwiązaniem na ten problem są okna dźwiękoszczelne.

Czym jest dźwiękoszczelność?

Decydując się na wymianę okien, zazwyczaj zwracamy uwagę na ich wygląd oraz właściwości termoizolacyjne. Nie wątpliwie są to ważne aspekty, jednak często zapominamy o tym, że okna powinny chronić również przed hałasem dobiegającym z zewnątrz.

Okna dźwiękoszczelne szczególnie sprawdzą się w miejscach o zwiększonym natężeniu ruchu, przy budynkach szkół i przedszkoli oraz w blokach starego budownictwa.

Dźwiękoszczelność jest parametrem, który ma skutecznie redukować poziom hałasu, jaki dociera z zewnątrz. Producenci podają tę wartość w decybelach. Oznaczana jest symbolem Rw i im wyższa jest, tym lepsza jest izolacyjność akustyczna okien. Zdarza się, że na współczynnik Rw dodatkowo składają się wskaźniki korekcyjne, które oznaczane są symbolem C oraz Ctr.

Wskaźnik C odpowiada dźwiękom o średniej i wysokiej częstotliwości, natomiast Ctr oznacza dźwięki o niskiej częstotliwości.

Wymagania ze względu na lokalizację

Wymieniając okna na nowe należy pamiętać, aby sprawdzić wymagania dotyczące izolacyjności akustycznej wynikające z usytuowania budynku mieszkalnego. Jeżeli Twój dom lub mieszkanie zlokalizowane jest bliżej centrum, należy zastosować dźwiękoszczelność powyżej 37 decybeli. W przypadku mieszkania w ścisłym centrum ta wartość powinna być równa lub wyższa niż 42 decybele. Najwyższa izolacyjność akustyczna okien powinna być obok autostrad oraz głównych ulic, w tym przypadku Rw dochodzi nawet do 47 decybeli.

Skuteczna ochrona przed hałasem

Niepożądane dźwięki w domu mogą prowadzić do rozdrażnienia i zakłócić codzienne funkcjonowanie. W dłuższej perspektywie mogą doprowadzić do ciągłego stresu i wyczerpania psychicznego. Kupując nowe okna, inwestujesz w swoje zdrowie i poprawę komfortu. Właśnie dlatego warto wybrać okna dźwiękoszczelne. W ten sposób unikniesz zmartwień, a Twój dom będzie miejscem, gdzie z przyjemnością będziesz odpoczywać.

Przy zakupie okien zwróć uwagę na grubość i rodzaj szyb, jakość profili, rodzaj gazu wypełniający przestrzeń w komorach międzyszybowych oraz na sposób montażu. Te wszystkie elementy wpływają na izolacyjność akustyczną okien.