Czym jest współczynnik przenikania ciepła okien i jak wpływa on na Twój komfort?

21.01.2022

Trendy związane z energooszczędnością przodują w branży budownictwa od kilkunastu lat. Zminimalizowanie zużycia energii ma wpływ nie tylko na zmniejszenie rachunków, ale również oddziałuje na ochronę środowiska. Stolarka okienna jest niezwykle ważnym elementem w tym procesie.

Zamontowane okna

Okna, które mamy zamontowane w swoim domu, a dokładniej ich współczynnik przenikania ciepła, ma duży wpływ na nasz komfort. Jest to parametr informujący o ilości ciepła, jakie tracimy w ciągu jednej godziny przez metr kwadratowy powierzchni okna. Mówiąc jaśniej, jeżeli na zewnątrz będzie 19 stopni Celsjusza, a w domu 20 stopni Celsjusza to, w zależności od wartości współczynnika, stracimy pewną ilość ciepła przez każde 60 minut, gdy odczuwalna będzie niższa temperatura za oknem. W specyfikacjach oraz na stronach internetowych producentów stolarki okiennej możemy znaleźć te dane obok symbolu „U”. Im niższa jest jego wartość, tym lepiej. Niski współczynnik przenikania ciepła okien zapewnia lepszą termoizolacyjność, a co za tym idzie mniejsze straty ciepła.

Elementy składające się na współczynnik przenikania ciepła

Do obliczenia współczynnika przenikania ciepła potrzebne są dwie informacje – parametr ten dotyczący ram, oznaczany symbolem Uf, oraz dotyczący szyb, oznaczany symbolem Ug. Warto pamiętać, że te dane rzadko są sobie równe, a najbardziej miarodajny jest końcowy wynik, który oznaczany jest symbolem Uw.

Przepisy określające normy

Unijne przepisy jasno określają, jaki może myć maksymalny współczynnik przenikania ciepła dla okien. Od 2021 roku dla okien i drzwi balkonowych jest to nie więcej niż 0,9 W/m2K, a dla okien połaciowych nie więcej niż 1,1 W/m2K. Przepisy są aktualizowane co kilka lat i dotyczą nowo budowanych domów. Oznacza to, że jeżeli Twoje okna mają wyższą normę, nie masz obowiązku ich wymiany. Jednak warto o tym pomyśleć ze względu na możliwość zwiększenia komfortu domowników.

Korzyści z zamontowania okien o niskim współczynniku przenikania ciepła

Okna PCV mogą odczuwalnie zwiększyć komfort w mieszkaniu. Mimo dosyć wysokich kosztów montażu nowej stolarki okiennej, warto w nią zainwestować. Jakby nie patrzeć jest to inwestycja, która w przyszłości się zwróci. Okna z niższym współczynnikiem przenikania ciepła zapewniają utrzymanie wyższej temperatury w pomieszczaniu, gdy na zewnątrz jest chłodniej. Latem szyby minimalizują przenikanie gorącego powietrza do domu. W efekcie rachunki za ogrzewanie i energię elektryczną się zmniejszają, a komfort domowników się zwiększa. Ma to również pozytywny wpływ na środowisko.